Top Sport

Димитров во прво финале по пет години, Зверев потфрли во Женева

Најдобриот бугарски тенисер, Григор Димитров се пласираше во своето прво финале по пет години, откако се врати за 3:6/7:5/7:6(2) победа над вториот носител на Женева опен, Американецот Тејлор Фриц, прекинувајќи ја серијата од 11 порази едноподруго во полуфиналињата на АТП турнеите.

Во последниот подготвителен турнир пред Ролан Гарос, 32-годишниот Димитров успеа да остане во игра во тензичниот втор сет, пред во последниот сет да биде поконцентриран за побед по 2 часа и 52 минути. Тој ја брка првата титула од 2017, кога победи на АТП финалето. За титулата, тој ќе се судри со Чилеанецот Николас Џари, кој со 7:6(3)/6:3 го елиминираше германскиот фаворит, Александер Зверев.

„Ова беше луд меч. Презадоволен сум од начинот во кој играв под притисок и фантастично е повторно да сум во финале. Но, работата не е завршена, дојдов тука по титула“, вели Димитров.

Во финалето во Лион пак, ќе се судрат Аргентинецот Николас Серундоло и Французинот Артур Филс. Серундоло со 6:3/6:0 го „збриша“ Британецот Камерон Нори, додека Филс со 7:5/4:6/7:6(5) го доби Американецот Брендон Накашима.

Scroll to Top