Поранешниот победник на велосипедската трка околу Италија, Џиро Д’Италија, Том Думолан, по пет етапи се повлече од годинешното издание на трката.

Холандскиот велосипедист имаше тежок судар во вторникот, на шест километри пред крајот на шестата етапа. Тој се повлекол од трката поради повреда на коленото.

Думолан беше еден од главните трки за победата на трката.

Холанѓанецот се појавил на стартот на денешната петта етапа, но болката во коленото била премногу силна поради што решил да се повлече. Информацијата на „Твитер“ ја објави неговиот тим Тим Санвеб.