Top Sport

Кербер подготвена пак да се бори за врвот

Поранешната светска тенисерка број 1, Анџелике Кербер стигна до својата 11 титула во кариерата, откако ја победи Австралијката Ешли Барти во финалето од Сиднеј интернешнл.

Најдоброрангираната австралиска тенисерка Барти ја бркаше првата домашна титула на „Олимпскиот парк“ во Сиднеј, но не можеше против двократната гренд слем шампионка, губејќи со 6:4/6:4.

Ова беше осма победа во два сета на стартот на 2018 година за Кербер, која направи само 18 неизнудени грешки и ќе го почне Австралија опен со големи надежи.

Scroll to Top