Top Sport

Објаснето е зошто Мбапе играл без заштитна маска на лицето

Килијан Мбапе истрча на мечот со Шпанија без заштитна маска на лицето.

Ја носеше откако го скрши носот на првиот меч на ЕП, на тест против Австрија. Постоеше страв дека поради оваа повреда може да го пропушти остатокот од турнирот, но Мбапе брзо се врати и го напушта европското кога тоа го прават и неговите сонародници, дури по поразот во полуфиналето.

По натпреварите, Мбапе се жалеше на заштитата што ја имаше на лицето.

„Апсолутен хорор“, одговори Мбапе на прашањето како е да се игра со маска.

„Ги менувам затоа што никоја од нив не ми одговара. Ми го стеснува видот и ја задржува потта. Се чувствувам како да гледам во 3D технологија како специјален гостин“, додаде тој неодамна.

Сето тоа беше причина што против Шпанците играше незаштитено.

Тој им објасни на новинарите како дошол да игра на важен натпревар без заштита за повредениот дел од телото по елиминацијата на Франција од ЕП.

“Донесовме одлука пред натпреварот. Маската ми ги напаѓа нервите. Го прашав докторот дали можам да играм без неа и тој ми рече дека можам да правам што сакам”, откри Мбапе.

Scroll to Top