Карлингот сигурно не е на листата на најпопуларните олимписки зимски спортови, меѓутоа многу фанови одеднаш најдоа причина да го гледаат олимпиското натпреварување. Причината има име – Анастасија Бризгалова.

Русија е суспендирана од Олимпијадата во Пјонгчанг, така што спортистите од оваа земја се натпреваруваат под името „Олимписки спортисти од Русија“, и Бризгалова е една од нив, во партнерство со Александер Хрушелницкиј во мешани двојки во карлинг.

Иако не се меѓу фаворитите за титулата, згодната Бризгалова придонесе тимот да добие на популарност.

🏋🏽‍♀️

A post shared by Anastasia Bryzgalova (@a_nastasia92) on