Top Sport

По борач, убиен и боксерски шампион во Иран

Не се смируваат страстите во Иран. Синоќа во земјата е убиен Али Мутаири, боксерски шампион и познат тренер. Поради големиот инцидент се огласиле Обединетите нации, а спортските сојузи повторно повикуваат на суспензија на земјата од сите меѓународни натпреварувања.

Ова не е прво погубување на спортист во оваа земја. Пред само неколку месеци, во септември 2020. на ист начин животот го загуби и борачот Навид Афкари кој беше осуден за убиство на член на обезбедување на антивладини протести во 2018 година.

„Ерусалим пост“ пишува дека боксерот бил припадник на Исламска држава и како таков нападнал една полициска станица во Иран при што настрадале двајца полицајци.

Scroll to Top