Шварцман ќе го предизвика Ѓоковиќ во Рим

Аргентинецот Диего Шварцан ќе му биде противник на Новак Ѓоковиќ во утрешното финале на мастерсот во Рим. Шварцман по голема борба, која траеше три часа и 16 минути, го победи Денис Шаповалов со 6/4, 5/7, 7/6.

Шварцман кој во саботата го елиминираше Рафаел Надал, вечерва одигра уште еден исцрпувачки меч.

Во првиот сет имаше брејк предност, сервираше за предност од 1-0, меѓутоа дозволи противникот да му го одземе сервисот, но сепак со ри-брејк стигна до водство во сетови.

Во вториот сет Шаповалов беше играчот кој имаше сервис за 1-1, Шварцман возврати израмни на 5-5, но потоа Канаѓанецот ги освои наредните два гема и го израмни резултатот во сетови.

Третиот сет во најмала рака беше чуден, двајцата направија по три брејка, Шаповалов на 5-4 сервираше за пласман во финалето, Шварцман се спаси, а потоа победникот го реши тај-брејкот, во кој Аргентинецот имаше повеќе нерви.