Top Sport

Светската серија во безбол за Хјустон астрос

Лос Анџелес доџерс ќе почекаат барем уште една година за првата Светска серија во безбол од 1988 година, откако беа поразени со 5:1 од Хјустон астрос во одлучувачкиот седми меч од безбол-финалето во МЛБ лигата.

Доџерс имаа доминација во регуларната сезона и во плеј-офот, по што сите сметаа дека тие веќе се шампиони, но Астрос успеаја да стигнат до славна победа и до прва титула во 55-годишната историја на тимот.

Централ-филдерот на Астрос, Џорџ Спрингер ја доби наградата за МВП во финалето, откако го предводеше својот тим до победа во последниот седми меч и стана првиот играч во историјата со хоумран во четири натпревари во низа од Светската серија.

За Хјустон ова е славен триумф, посебно бидејќи Тексас беше погоден од ураганот Харви и тимот на своите дресови го носеше мотото „Хјустон стронг“ и помагаше во опоравувањето на градот.

„Го носевме мотото гордо за луѓето од Хјустон. Нашите фанови издржаа многу, но се враќаме дома како шампиони“, вели фрлачот на Астрос, Ленс Меккалерс Јуниор.

Scroll to Top