Полјакот Јан Блахович јасно порача дека сака да оди на УФЦ титулата во средно-тешка категорија на Џон Џонс, откако обезбеди брутален нокаут во првата рунда над Кори Андерсон на УФЦ Фајт Најт 167 во саботата.

Блахович се одмазди за поразот од Андерсон во 2015 на спектакуларен начин во главниот меч во Рио Ранчо, Њу Мексико, праќајќи го Американецот на подот со силен удар од десницата. Откако го собори Андерсон, Полјакот веднаш се сврте кон Џонс, кој седеше покрај кафезот и прати порака дека сака дуел. Џонс ја одбрани титулата со контроверзна победа над Доминик Рејес минатиот викенд, го прифати предизвикот со насмевка.

„Верувам дека сум следниот предизвикувач за титулата и не сакам никаков друг меч. Само за титула. Ќе чекам, нема да ми е здодевно. Го правам ова цел живот и подговен сум да го однесам појасот во Полска“, изјави Блахович.