Top Sport

Венус по маратонскиот меч подобра од Остапенко

Венус Вилијамс ги задржа шансите изненадувачки да се врати на првото место на ВТА листата откако во битка на генерациите ја совлада шампионката од Ролан Гарос, Летонката Јелена Остапенко.

37-годишната Американка ја победи 17 години помладата противничка по 3 часа и 13 минути игра со 7:5/6:7(3)/7:5, за да се врати по првиот пораз од Каролина Плишкова. Двете тенисерки се мачеа да останат на свој сервис, а беа одлични на ретурн за да придонесат за интересен меч.

„Имаше многу моменти кога мислев дека го имам мечот, но таа едноставно не се предаваше и повторно се враќаше. Не играв толку лошо на мој сервис, но Јелена има одличен ретурн. Ќе видиме дали ќе победам повторно“, изјави Вилијамс.

Scroll to Top