Top Sport

(Видео) Aвтомобил влета во публиката на улична трка во Осиек

Четири лица се повредени и префрлени во Клиничкиот болнички центар Осиек, Хрватска, откако денеска на улична трка на 31. улица Осиек Стрит Рајс во нив удри автомобил.

Според првичните информации автомобилот изгубил контрола, излетал од патеката и удрил во гледачите.

Несреќата се случила веднаш по почетокот на трката.

Двајца од четворицата повредени имаат отворени скршеници на ногата, објави Јутарњи лист.

Повредените седеле во првиот ред на трибината која била поставена веднаш до патеката.

„Еден од возачите изгубил контрола над возилото и удрил во трибината, при што повредил неколку гледачи. Со брзата реакција на лекарскиот тим на сите повредени им е укажана помош и никој не е во животна опасност “, соопшти организаторот.

Scroll to Top