Top Sport

(Видео) Новак во полуфинале – Де Минор се повлече

Алекс де Минор се откажа од понатамошната конкуренција на Вимблдон.

Така Новак Ѓоковиќ без борба ќе се пласира во полуфиналето на третиот Грен слем сезонава.

Австралиецот реши да се повлече поради проблем со колкот и повреда која ја заработи на претходната средба со Артур Фис.

Тој се повреди буквално при последниот поен против Французите.

Оттука, тој не ја ни прослави победата очекувано.

Веднаш по крајот на мечот беше јасно дека се не е во ред со него, иако австралиските медиуми објавија дека веруваат дека се ќе биде во ред до мечот со Новак Ѓоковиќ. Сепак, нема да биде така.

Ѓоковиќ на тој начин без борба ќе оди во четирите најдобри, каде го чека подобриот од дуелот меѓу Тејлор Фриц и Лоренцо Музети.

Де Минор најави дека наскоро ќе има официјално обраќање до медиумите.

Scroll to Top