Top Sport

Кил дома го освои ЕХФ купот

Кил е шампионот од овогодишното издание на ЕХФ купот, откако во германското финале во својата „Шпаркасен арена“ со 26:22 (16:10) го победи тимот на Фухсе Берлин за прв европски трофеј по 15 години.

Никлас Екберг од Кил е прогласен за МВП на фајнал фор турнирот, додека неговиот соиграч, Никлас Ландин е прогласен за најдобар голман на турнирот.

Scroll to Top