Вардар покажа дека заслужува да дојде до првата титула од Лигата на шампионите, откако во ново тензично полувреме против актуелниот шампион Ѓер има 9:9.

Пред непријателски настроена публика Ѓер успеа да одржи предност во поголемиот дел од тесното прво полувреме, додека кај „црвено-црните“, фантастичната Андре Лекиќ во нападот и француската хероина Амандин Лејно на голот, останува во игра за големата титула.

Ѓер започна подобро со водство од 2:0 и 3:1, по што вардарки се вратија да намалат за 4:3, по што имаше две сомнителни одлуки на судиите при напади на македонскиот шампион

Исто така мора да се забележи одличната игра на Сара Ристовска, која постигна два гола во полувремето, вклучувајќи го израмнувачкиот гол за 7:7. По 25 минути игра Вардар, конечно, дојде во водство за 8:7, меѓутоа на крајот во второто полувреме ќе се тргне речиси од нула (9:9).