Унгарија ja пречека Словенија во вториот меч од баражот за пласман на Светско првенство, и иако славеа со 26:22, им недостасуваше еден гол да направат сензација и да надополнат за незгодниот пораз на домашен терен.

Унгарија во Словенија победи со 29:24, така што на крајот клучната разлика за пласман на СП во Данска и Германија беше само еден гол. Унгарците го контролираа мечот во првото полувреме, но Словенија се враќа за израмнети 12:12 на полувремето, а во второто дури успеаја да направат четири разлика.

На Мундијалот, покрај Унгарија е и Шведска, која со 26:20 ги совлада Холанѓаните, откако на првиот натпревар загубија минимално со 24:25.