Иако полека станува јасно дека на крајот на сезоната, ЖРК Вардар нема да има ист лик како денеска, „црвено-црните“ покажаа дека засега се вистинска „сила“ во Лигата на шампионите, доминирајќи за 31:24 победа над големиот ривал, црногорскиот Будуќност.

Ова е израмнување на рекордната низа од девет победи на ЖРК Вардар, но и слатка одмазда против Будуќност, кои лани победија во Скопје и во минатите четири сезони имаа дури девет меѓусебни дуели. Доколку Мец во недела загуби од Тирингер, македонскиот шампион ќе го обезбеди првото место на табелата.

Македонскиот шампион и европски вице-шампион започна одлично за водство од 5:2, па 11:4, за на одмор да се отиде со 17:7. По ова, резултатот на мечот беше чиста рутина, а Вардарки честопати беа на 10 гола разлика.

Андреа Пенезиќ имаше осум гола за да биде најдобра кај Вардар, додека по четири имаа Цвииќ и Кузнецова, додека на голот Амандин Лејно имаше 14 одбрани.

Иако во четвртокот се потврди дека Вардар од следната сезона ќе биде фокусиран на домашните ракометарки со малку надежи за големи резултати, јасно е дека оваа сезона е „златна шанса“ за да се стигне до голем успех во Лигата на шампиони и конечно да се искачи врвот.