Полувреме: Македонија напаѓа со „цепелини“, Волф не „утепа“ (видео)

Европскиот шампион Германија може да му благодари на голманот Андреас Волф што по првото полувреме против Македонија има водство од 12:11, откако одлично му париравме на противникот.

Македонија имаше одличен старт, и по осум минути игра, предводени од Пешевски и Кузмановски имавме предност од 5:2, а Волф двапати му одбрани на Гоце Георгиевски за да спречи поголема предност.

Меѓутоа, по два удари во пречката (Лазаров и Георгиевски), Германците се враќаат во игра, Волф му брани пенал на Лазаров за Германците да дојдат до +3 предност (10:7). Раул Гонзалес ја смирува играта на нашата репрезентација, а Ристовски со две одбрани не одржува во „живот“ за на полувреме да се оди со негатива од само 12:11.