Јокиќ блесна во маратонот со Санс, Дејвис за нова гостинска победа на Лејкерси

Денвер нагетс стигнаа до 120:112 победа над Феникс санс во меч кој имаше две продолженија и во кој повторно имаше блесок на Никола Јокиќ, завршувајќи со 29 поени, 22 скока и 6 асистенции.

Феникс имаше предност во првото полувреме (61:58), и пред последната четвртина, пред Денвер да го крене темпото и Џамал Мареј да обезбеди продолженија во последната секунда со тројка за 98:98.

Во првото продолжение, Јокиќ беше клучниот и во последните 10 секунди постигна поени и беше фаулиран, но Џеј Краудер постигна тројка за 106:106 за продолжување на драмата. Во второто полувреме, Феникс беше ограничен на шест поени за победа на Денвер. Покрај Јокиќ, Мареј додаде 26 поени, Џамајкл Грин 16, додека за Феникс, Краудер и Пол имаа по 21 поен.

Лос Анџелес лејкерс пак, и деветти пат на гости останаа непоразени, совладувајќи ги Чикаго булс со 101:90. Лејкерси почнаа фантастично со 29:17 во првата четвртина, за на полувреме предноста да биде 63:33. Ентони Дејвис имаше дури 37 поени, Леброн Џејмс остана на 17, додека за поразените, Зек Левин беше најдобар со 21 поен.