Јунајтед го победи Милан на пенали, Марсијал си замина дома (видео)

Манчестер јунајтед го победи Милан со 9:8 по изведување пенали по 1:1 во регуларните 90 минути во меч во кој блесна Алексис Санчез, но победата беше во сенка на напуштањето на Антони Марсијал на американската турнеја на „црвените ѓаволи“.

Алекс Санчез покажа дека е во одлична форма по критиките кои ги доби од доаѓањето во Манчестер во јануари, откако постигна фантастичен гол по 12 минути игра, но Сусо израмни само три минути подоцна преку Сусо. По ова се изведуваа дури 26 пенали, пред Андер Ерера да го постигне својот гол, а Френк Кеси да го утне целиот гол во обид со паненка да постигне гол.

Натпреварот беше во сенка на вестите дека Антони Марсијал, за чија иднина имаше многу шпекулации се вратил во Франција една недела пред крајот на американската сезона за да присуствува на раѓањето на неговиот син. Шпекулациите велат дека по ова, Марсијал нема воопшто да се врати во тимот на Жозе Мурињо.