Мареј го победи Вавринка, испаднаа Беретини и Димитров

Енди Мареј го доби Стен Вавринка во првото коло на мастерсот во Синсинати. Елиминација доживеа Матео Беретини од Френсис Тиафо, додека првото коло го минаа Денис Шаповалов и Себастијан Корда.

Ветераните Мареј и Вавринка одиграа фантастичен меч. Пресметката на поранешните грен слем шампиони му припадна на Британецот. Мареј победи со 2-1, по два часа и 58 минути игра. славеше над Стен Вавринка.

Следен противник за Марио ќе биде Камерон Нори, кој во првата рунда го исфрли Холгер Рун со резултат 7:6 (5), 4:6, 6:4.

Мари во својата богата кариера двапати ја освои Синсинати, а пред овој дуел со Вавринка играше 21 пат – 12 пати победи 35-годишниот Шкотланѓанец, а девет пати 37-годишниот Швајцарец.

Италијанскиот тенисер Матео Беретини загуби во првото коло втор последователен турнир, откако испадна во Монтреал од Ник Кирјос, истото му се случи и во Синсинати. Американецот Тиафо го победи Беретини со 7:6 (7-3), 4:6, 7:6. (7-5). .

Во второто коло Тиафо го чека сонародникот Себастијан Корда, кој го победи Карен Хачанов од Русија со 6:3, 6:4.

Денис Шаповалов ја забележа само втората победа по Рим, славеше над шампионот од 2017 година Григор Димитров со 7-6 (7-4), 6-3, спасувајќи две брејк топки во осмиот гем од првиот сет.