Болоња ја шокираше Аталанта, Кремонезе и го препушти фенерот на Сампдорија

Болоња и Кремонезе славеа како гости во Бергамо, односно Џенова, во 29.коло во Серија А. Болоња ја оддалечи Аталанта од борбата за место во Лигата на шампионите, додека Кремонезе прв пат од почетокот на сезоната не е последен на табелата.

Фудбалерите на Болоња направија изненадување во Бергамо каде го совладаа тимот на Аталанта со резултат 2:0.

Избраниците на Тиаго Мота беа рамноправен ривал во првото полувреме, а за добрата игра се наградија на самиот страт од вториот дел. Никола Сансоне постигна гол во 49.минута. Конечниот резултат го постави Рикардо Оросолини во 84.минута.

Кремонезе на „Луиџи ферарис“ во Џенова ја победи Сампдорија со 3.2 Сампдорија два пати имаше предност, со головите на Мехди Лерис во 15. минута и Сам Лемерс во 66.минута. Паоло Гилоне израмни на 1:1 во 35.минута, а за 2:2 погоди Лука Локошвили.

Во 95.минута Леонардо Серникола ги шокираше домаќините. Постигна гол со кој на Кремонезе му ја донесе втората победа оваа сезона.