(Видео) Кикс на Бразил, победа на Колумбија

Бразил, еден од фаворитите на Копа Америка, потфрли во првиот натпревар. Бразилците одиграа 0:0 против Костарика. Во вториот меч во групата Д, Колумбија го победи Парагвај со 2:1.

Бразилците предводени од Рафиња, Родриго и Винисиус Жуниор во шпицот беа нервозни и деконцентрирани, крајниот резултат е показател на таквата игра.

Маркињос постигна гол за Бразил, но тој беше поништен поради минимален офсајд. По мечот, Костариканците славеа како да победиле, како самите да не очекуваат дека ќе останат непоразени.

Колумбија го победи Парагвај со 2:1 (2:0) и со тоа го зазеде лидерското место во групата.

Блескаа фудбалерите на Кристал Палас, стрелци на двата гола за Колумбија.

Даниел Муњоз ја доведе Колумбија во водство во 32. минута, а пред крајот на првото полувреме за 2:0 погоди Џеферсон Лерма.

Во продолжение Парагвај во 69. минута преку Хулио Енсисо само успеа да го ублажи поразот за конечни 2:1.