(Видео) Започна новата сезона во Ла Лига – Хетафе освои бод во Билбао

Новата, 94-та сезона во шпанската Ла Лига беше отворена со ново, четврто последователно реми на старите ривали на „Сан Мамес“.

Атлетико едноставно не знае како да го победи Хетафе во Билбао, натпреварот заврши 1:1 (1:0).

Актуелните освојувачи на Купот на Шпанија, фудбалерите на Атлетик на последните осум натпревари имаат само една победа против Хетафе. Лани на овој стадион беше 2.2.

Хетафе кој со „крпен“ тим дојде во Билбао, во текот на целиот натпревар беше подобриот тим на теренот. За таквата храбра игра Бордалас и неговите фудбалери се наградени со еден бод. Билбао на овој меч беше без европските шампиони, Бико Вилијамс, Дани Вивијан и голманот Унаи Симон.

Единствената добра акција во првиот дел фудбалерите на Атлетик ја претворија во гол во 27.минута. Првиот гол во сезоната 2024/2025 го постигна Ојан Сансет. Играчот од редот за врска одлично палсираше од 20 метри, Сорија беше немоќен.

Хетафе жестокот нападна од стартот на вториот дел, во 48. минута, Питер Федерико ја погоди стативата, а потоа ударот на Карлес Алења го одбрани голманот на Атлетик, Алекс Падиља.

На крајот, Падиља беше совладан во 64. минута кога Уче на центаршутот на Луис Миља од корнер скокна највисоко и со гол го круниса дебитантскиот настап во Шпанија.