ЛЕ: Арсенал лесно со Наполи, Бенфика го доби Ајнтрахт во „бурен“ меч (видео)

Арсенал со 2:0 го совлада Наполи во првиот меч од четврт-финалето од Лига Европа, Бенфика и Ајнтрахт одиграа луд и „бурен“ меч во кој португалскиот клуб славеше со 4:2, шпанската пресметка меѓу Вилјареал и Валенсија ја добија гостите со два гола во судското продолжение (1:3), а Челси во финишот на мечот стигна до 0:1 победа на гостувањето кај најголемото изненадување, Славија Прага.

„Топчиите“ дома работата ја завршија во првите 25 минути од мечот, откако прво Арон Ремзи во 15-тата минута го совлада Мерет, за десет минути подоцна Калиду Кулибали да си постигне автогол. Гостите имаа неколку шанси преку Инсиње, но на крајот ќе ги пречекаат Арсенал дома со големо заостанување.

Во Лисабон, ѕвездата на Ајнтрахт Лука Јовиќ успеа да постигне гол против својот поранешен клуб, но Бенфика предводена од хет-трикот на Жоао Феликс стигна до убедлива 4:2 победа. Мечот беше „расипан“ уште во 20-тата минута, кога Обите Н’Дика доби црвен картон и беше досуден пенал за Бенфика. На крајот, резултатот не е толку голема катастрофа за „орлите“, бидејќи сега им е потребна 2:0 победа (или 3:1) за да се пласираат во полуфиналето.

Маркос Алонсо со гол во 86. минута донесе минимална, но супер-важна победа на Челси на гостувањето кај Славија, додека шпанскиот дуел меѓу Вилјареал и Валенсија почна со два пенали во првото полувреме, пред Валенсија да стигне до 3:1 победа со два гола по 90-тата минута на Вас и Гуедеш.