Top Sport

Без Фетел на „Трката на шампионите“

Себастијан Фетел ќе го „прескокне“ најновото издание на „Трката на шампионите“, кое во јануари ќе се одржи во Ријад, Саудиска Арабија.

Возачот на Ферари е постојан учесник на натпреварувањето во кое повеќе возачи од различни тркачки категории се натпреваруваат меѓу себе со различни автомобили и машини.

Според „Спорт билд“, наместо да ужива во трката, Фетел планира да ги започне подготовките за 2018 година порано и ќе работи на симулаторот на Ферари во Маранело.

„Мојата цел е да се крене Ферари на врвот. Би било магично да се врати титулата во Маранело, исто како што направи Михаел Шумахер. Тој уште е моја инспирација“, изјави Фетел за „Спорт билд“.

Scroll to Top