Возачот на „Џо Гибс Рејсинг“, Дени Хамлин, втора година по ред победи на престижната трка 500 милји Дејтона. Во последниот круг тешка несреќа доживеа Рајан Њумен.

Хамлин до победата дојде до исклучително возбудлива завршница.

Во последниот круг како лидер влегол Њумен кој доживеа несреќа откако неговото возило се изврте, а потоа и се запали. Неколку часа по трката од Наскар се огласија дека Њумен не е во животна опасност.

Инаку трката за Хамлин ја завршија Крис Бушер и Дејвид Рега. Хамлин е четвртиот возач во историјата кој успеал две години по ред да победи на оваа трка.