Top Sport

ФИА го казни Леклер, ќе стартува од 14 место

Возачот на Ферари Шарл Леклер утрешната трка за Големата награда на Штаерска ќе ја започне од 14 позиција.

Леклер квалификациите ги заврши на 11 место, меѓутоа доби казна од три позиции бидејќи во текот на втората квалификациска сесија го попречувал Данил Квјат.

Траката, која в недела ќе стартува во 15.10 часот, од пол-позицијата че ка започне Луис Хамилтон, а меѓу најбрзите пет покрај Британецот беа и Макс Ферстапен, Карлос Саинс, Валтери Ботас и Естебан Окон.

Scroll to Top