Top Sport

(Фото) Започнаа тестирањата во Бахреин

Foto/ EPA

Во Бахреин започнаа тестирањата за новата сезона на Формула 1. Сите болиди се на патеката и јавноста има прва можност да види како изгледаат, но и да ја види подготвеноста на возачите.

Тестирањето започна утрово во осум часот, а во првиот час највредни на патеката беа возачите на Астон Мартин кои извозеа речиси 30 круга, додека по нив следуваа Ред Бул, Хас и Алпин.

Фернандо Алонсо прв го постави најбрзото време, но многу брзо Макс Ферстапен го имаше најбрзиот круг. Добро се забавуваа и Валтери Ботас и Јуки Цунода.

На почетокот на тестирањето прв имаше проблеми Естебан Окон, потоа Шарл Леклер, Алекс Албон и Оскар Пјастри.

Инаку, за време на тестирањето, некои автомобили возат со специјални уреди зад воланот, некои автомобили се обоени со флуоресцентни бои за да се соберат важни податоци.

Флуоресцентниот автомобил Заубер е единствениот кој значително се разликува од минатата година кога станува збор за изгледот на автомобилот. Заубер повторно го носи тоа име по неколку години во кои настапуваше под брендот Алфа Ромео.

Што се однесува до времето, немаше многу изненадувања. Макс Ферстапен беше најбрз и имаше круг од 1:32.548. Шарл Леклер во Ферари беше за 699 илјадитинки побавен, а Фернандо Алонсо заостана една секунда. Следуваа Пјастри, Цунода, Расел, Ботас, Албон, Окон и Магнусен.

По еден возач од секоја екипа возеше во среда наутро, додека другата половина од возачите ќе возат попладне.

Scroll to Top