Top Sport

Главниот технички директор заминува од Мерцедес

Главниот технички директор на Мерцедес, Мајк Елиот, по завршувањето на сезоната ќе го напушти тимот, потврдија од Мерцедес.

„После 11 неверојатни години, главниот технички директор Мајк Елиот одлучи да го напушти тимот. Мајк беше еден од столбовите на достигнувањата на тимот и му благодариме за се што донесе во тимот. Му посакуваме многу среќа во твоето следно поглавје Мајк“, објави Мерцедес.

Елиот, кој ги замени позициите со сегашниот технички директор Џејмс Алисон како дел од реструктуирањето на тимот пред Големата награда на Азербејџан во април, го напушта Мерцедес, каде што работи од 2012 година.

„Една од најголемите привилегии во мојата кариера беше да се биде дел од овој тим на Мерцедес. За време на мојот мандат видов дека расте од група луѓе кои се собраа да победуваат на трки, до прва шампионска титула, до рекордни осум последователни конструкторски титули. Горд сум што придонесов за тоа“, рече Елиот (49).

Мерцедес е без победа оваа сезона, а возачите Луис Хамилтон и Џорџ Расел освоија седум подиуми.

„Иако не победивме во последните две сезони, бевме тестирани на многу други начини и бевме принудени да ги доведеме во прашање нашите фундаментални претпоставки за тоа како ги постигнуваме перформансите. Во последните шест месеци, уживав во развивањето на техничка стратегија, за која се надеваме дека може да ги постави темелите на следната успешна серија на тимот“, рече Елиот.

Елиот се пресели од Рено во Мерцедес како шеф за аеродинамика, а потоа го замени Џеф Вилис како директор за технологија во 2017 година. Пред две години тој стана технички директор, откако Алисон се пресели на нова позиција во тимот, главен технички директор.

Сепак, тие ги сменија работните места на почетокот на годината откако Елиот одлучи дека неговите вештини не одговараат на улогата технички директор.

Мерцедес моментално е втор во шампионатот за конструктори, Хамилтон е трет во шампионатот за возачи, а Расел е осми.

Scroll to Top