Top Sport

Хорнер ослободен по „ригорозна“ истрага

Шефот на тимот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, беше ослободен од обвинението за недолично однесување кон колега, по истрага.

50-годишникот беше обвинет за недолично однесување кон колешка.

„Ред Бул е уверен дека истрагата била правична, многу ригорозна и непристрасна“, изјави портпаролот на Ред Бул.

Хорнер, кој го водеше Ред Бул од 2005 година, ги отфрли обвинувањата.

Тој, исто така, раководеше со тимот во сезоната на Ред Бул во 2023 година, соборувајќи го рекордот, кога тимот постигна 21 победа на 22 трки, а Макс Верстапен го освои својот трет светски шампионат.

Новата сезона во Формула 1 започнува со Големата награда на Бахреин од 29 февруари до 2 март.

Scroll to Top