Top Sport

Кими повторно ќе вози во Наскар

Една трка во Наскар шампионатот годинава ќе вози и Кими Раиконен, поранешниот светски шампион во Формула 1.

dobivaj vesti na viber

Финецот ќе биде дел од проектот 91 на „Trackhouse Racing“, на познатата патека на Америка во Остин на 26 март.

Интересно е што Кими последната победа во Формула 1 ја постигна токму на оваа патека во 2018 година.

Раиконен исто така возеше за истиот тим во Наскар минатата година во „Воткинс Глен Интернационал“, каде беше во Топ 10 додека не се заби во ѕид за време на рестартирањето на трката. Тогаш го повреди зглобот, но сеоак беше воодушевен од трката.

„Тоа беше фантастично искуство. Морав да научам многу за кратко време, но сите беа одлични и многу ми помогнаа. Сега сакам повторно да уживам и, се разбира, да постигнам добар пласман ако е можно“, изјави Раиконен.

Џенсон Батон, уште еден поранешен шампион во Формула 1, вчера го потврди своето учество на три трки од шампионатот Наскар.

Scroll to Top