Top Sport

Лошиот крај на сезоната ќе донесе промени во Ферари

Италијанските медиуми шпекулираат дека Маурицио Аривабене ќе биде сменет од позицијата шеф на тимот на Ферари по ужасниот финиш на шампионатот и на негово место ќе дојде уште еден Италијанец, Матија Биното.

По две откажувања на моторите на Ферари, Себастијан Фетел пристигна во Тексас со потреба да победува до крајот на сезоната за да има шанси да го стигне Луис Хамилтон, но викендот започна лошо со менување на уште една ситуација.

Според „Скај Италија“, во Маранело им е доста од ситуацијата и од колапсот на шансите за титулата, така што логичен резултат би било заминувањето на Аривабене, кој е во тимот три сезони.

Scroll to Top