Top Sport

Мик Шумахер во посета на фабриката на Алфа Ромео

Синот на легендарниот Михаел Шумахер, Мик е подготвен за дебито во Формула 1, откако во петок ќе вози на слободниот тренинг за тимот на Алфа Ромео, и затоа беше во посета на фабриката во Швајцарија за да добие мерење на седиштетот на болидот.

Шумахер Јуниор ќе го преземе болидот на Антонио Џовинаци за една од двете тренинг сесии, а во последно време се верува дека Алфа Ромео со поддршка на Ферари, ќе му даде шанса на актуелниот лидер во Формула 2 шампионатот место во 2021 покрај Кими Раиконен и останува да се види дали има вистина во шпекулациите.

Scroll to Top