Top Sport

Потреси во Ферари: Васер против својот шеф

Само два месеци откако Фредерик Васер го презеде тимот на Ферари, ситуацијата во Маранело изгледа полоша од лани. На почетокот на сезоната во Формула 1 во Бахреин, Шарл Леклер се откажа, а Карлос Саинц остана далеку од лидерите и заврши на четвртото место. Сепак, дополнително, тимот го тресат лични конфликти и несогласувања на некои од најважните луѓе во Ферари.

dobivaj vesti na viber

Италијанскиот весник „Кориере дело Спортt“, објави дека Васер бил непријатно изненаден од ограничувањето на неговите овластувања и објаснил дека му е доста од политичките битки во Маранело.

Според Фулви Солмс, кризата во Ферари се должи на недостаток на стабилност и конфронтација меѓу Васер и извршниот директор на Ферари, Бенедето Виња.

„Расколо меѓу Васер и Виња е епицентарот на земјотресот, кој беше инициран од претседателот на Ферари, Џон Елкан, кој го назначи Виња за директен претпоставен на Васер. Моќта на Васер е ограничена во споредба со можностите на другите тимски шефови во Формула 1 и тој нема целосна контрола над тимот“, напиша Солмс.

Новинарот на „Кориере“ овие зборови ги поткрепи со уште неколку факти.

„По пристигнувањето во Маранело, Васер ги побара сите информации за спонзорите со кои соработуваше Ферари, но неговото барање беше одбиено. Во одговорот беше наведено дека Виња е задолжен за тоа, а таа промена стана факт во март 2021 година, кога Биното сè уште беше на чело на тимот. Васер, исто така, нема збор во комуникациите и односите со медиумите, бидејќи менаџерот за медиуми Томас Хофман не е негов подреден, туку Чарли Тарнер, кој е директор за комуникации и чии директен претпоставен е Виња“.

За време на трката за Големата награда на Бахреин, Васер неколку пати се пожали дека работи со ограничување, а тоа го направило со желба неговите зборови да стигнат до Вињи. Се верува дека само два месеци по доаѓањето во тимот, Васер веќе е уморен од начинот на кој функционира Скудерија и затоа Французинот тргнал со ризични потези кон целосни промени, за да ги постигне посакуваните резултати и полесно да им се спротивстави на своите шефови.

Италијанските медиуми објавија и дека Васер имал потешкотии во комуникацијата со Вин, како и со Лоренцо Џордети, кој штотуку му се приклучил на тимот и ќе биде одговорен за приходите на тркачкиот оддел.

Сепак, сите овие компликации се резултат на желбата на Џон Елкан да ја избрише независноста на Ферари, која со децении беше гарантирана со договорот потпишан од Енцо Ферари и Џани Ањели.

Биното вложи сериозни напори да ја заштити независноста и луѓето со кои работеше. Сега, сепак, ситуацијата е поинаква и малкумина во Маранело се чувствуваат заштитени, а има и такви кои се сметаат себеси за потценети, како Давид Санчез. Според последните извештаи од Ферари, Санчез решил сам да си замине, не бил притиснат од никој од тимот да си замине.

Причината за итната средба на Шарл Леклер со Џон Елкан, веднаш по Големата награда на Бахреин, мора да се бара во конфликтот меѓу Васер и Вињи. Возачот бил многу разочаран од заминувањето на Санчез и наводно се обидел да му објасни на претседателот дека интервенцијата на Виња, кој нема искуство во мотоспортот, во работата на Скудерија може да има сериозни последици.

Scroll to Top