Top Sport

Ровампера ја одбрани титулата во рели шампионатот

Белгиецот Тиери Невил (Хјундаи) победи на Средно-европското рели, претпоследната трка од светскиот шампионат во рели, а Финецот Кале Рованпера ја одбрани титулата светски шампион со второто место.

Рованпера (Тојота) на тој начин ја освои втората последователна титула на само 23 години, покажувајќи неверојатен талент.

„Оваа година беше уште подобра од минатата година“, изјави тој, а на целта беше пречекан од неговиот татко Хари Рованпера, поранешен рели возач.

Рованпера, пак, досега има забележано 11 триумфи во категоријата WRC, од кои три сезонава, со само едно откажување на домашен терен во Финска, кога излета од патот.

Роден во Јиваскила, епицентарот на легендарното рели Финска, тој брзо се наметна и освои три последователни титули во латвискиот шампионат, од 2015 до 2017 година. стигнат до подиумот на WRC (Шведска 2020 година). На 20-годишна возраст, тој стана најмладиот победник на трка во WRC.

Поради прераната зрелост, Рованпера често се споредува со Холанѓанецот Макс Ферстапен, откако помина низ програмата за обука на возачи на Ред Бул, било во Ф1 или на рели. Сега има две титули светски првак на 23-годишна возраст, додека Ферстапен е трикратен светски шампион во Формула 1 на 26-годишна возраст.

Сите погледи кон последното рели во Јапонија, за три недели, сега ќе бидат вперени во битката за второто место меѓу Еванс и Невил, кои ги делат само седум бода.

Scroll to Top