Top Sport

Розберг: Саинс, засега, не е дораснат за светска титула

Поранешниот Ф1 шампион, Нико Розберг смета дека Карлос Саинс Јуниор мора да го крене своето ниво ако сака да биде конкурент за светската титула, додавајќи дека во моментов не е „дораснат“ за борба со Макс Ферстапен.

dobivaj vesti na viber

Иако има еден од најбрзите болиди во овогодишниот шампионат, Саинс Јуниор е само петти во генерален пласман со 102 поени по пет подиуми, но ниту една победа во девет трки. Тој има 24 поени зад колегата Шарл Леклер на четвртото место и дури 73 поени зад Макс Ферстапен во Ред бул. На последната трка во Канада, тој беше блиску до победа, но не успеа да го помине Ферстапен и покрај тоа што имаше „посвежи“ гуми во финишот на трката.

„Саинс има доволно квалитет да биде добар, пристоен возач со Ферари, но во моментов не е дораснат да биде светски шампион. Леклер според перформансите го победува на секоја трка оваа година и затоа мора да најде начин да го крене нивото. Ситуацијата е малку изненадувачка по минатата сезона, но сега болидот е поинаков така што можеби му е потребно време да се навикне“, вели Розберг.

Саинс минатата година направи трансфер од Мекларен во Ферари и заврши како петти во генерален пласман, пред Леклер и својот поранешен колега од Мекларен, Лендо Норис.

https://tai.go88.is/

sunwin nohu

Scroll to Top