Top Sport

Саинц триумфираше на Силверстоун, Хамилтон избори место на подиумот

Карлос Саинц е победник на драматичната трка за Големата награда на Британија на Силверстоун. Пилотот на Ферари ја забележа првата победа во кариерата. Саинц ја искористи пол – позицијата за која се избори вчера. Тој е 112. возач кој влегува во списокот победници во Формула 1.

dobivaj vesti na viber

Серхио Перез заврши на втората позиција, а во неизвесните последни кругови Луис Хамилтон успеа да дојде до третата позиција и до подиумот добивајќи ја битката со Шарл Леклер.

Трката имаше повторен старт откако почна инцидент откако при првиот свиок дојде до троен судир при што болидот на Кинезот Жу се преврте и одлета кон заштитната ограда. Тимот на Алфа Ромео информираше дека пилотот е во добра состојба.

Scroll to Top