Top Sport

Тешка несреќа на рели во Унгарија: Четворица загинати, 30 повредени, меѓу кои и едно дете

Најмалку четири лица загинаа, а десетици се повредени во несреќа на унгарскиот собир „Естергом-Нјергес“. Се уште не се познати точните околности на несреќата, трката е прекината, а на местото пристигнале неколку спасувачки хеликоптери.

Унгарските медиуми јавуваат дека еден од учесниците на релито изгубил контрола над автомобилот и излетал од патот, удрил во група гледачи. Според досегашните информации четири лица загинале, а седум се повредени, пишуваат на полицискиот сајт. Несреќата се случила за време на трка меѓу градовите Лабатлан ​​и Бајот во северозападна Унгарија.

Детали за трагедијата се објавени на Фејсбук страницата Rally Life. „Возачкиот тандем кој се натпреваруваше со „шкода фабиа R5 случајно удри во толпата, при што беа повредени околу 30 луѓе“, се вели во известувањето.

По трагедијата, на местото на несреќата се испратени возила на брза помош и спасувачки хеликоптери. Каталин Себо, организатор на Националната служба за брза помош, изјави за Index.hu дека осум амбулантни возила и четири спасувачки хеликоптери пристигнале на местото на настанот.

Четири лица загинаа, едно дете е во тешка состојба загрозувачка по живот, едно лице е тешко повредено, а шест лица (меѓу нив и дете) со полесни повреди се пренесени во болница“, соопштија локалните власти.

Текстот Тешка несреќа на рели во Унгарија: Четворица загинати, 30 повредени, меѓу кои и едно дете е превземен од МАКФАКС.

Scroll to Top