Вињалес ја прекина доминацијата на Дукати во Катар

Маверик Вињалес и фабричката Јамаха покажаа дека ќе се најсериозни кандидати за Мото ГП титулата оваа сезона, откако Шпанецот го презеде водството на првата трка од сезоната, Катар ГП во Лосаил во вториот дел од трката и стигна до доминантна победа, додека за второто место имаше трилер-завршница во последниот круг, за Жоан Зарко да го совлада Франческо Бањаја, кој беше лидер на почетокот.

Дукати имаше две победи во последните две трки во Катар, и двата италијански мотоцикли беа доминантни на стартот, но Вињалес по спориот старт успеа да се врати во игра.

Бањаја во Дукати го заддржа првото место за Дукати на стартот, додека неговиот колега Џејк Милер, Жоан Зарко и дебитантот Хорхе Мартин ја покажаа силата на италијанскиот мотоцикл на првата кривина, поминувајќи ги возачите на Јамаха.

Мартин и Зарко се бореа за третото место, додека фаворитот Франко Морбидели падна на 20. место. По првиот круг, триото на Јамаха, Вињалес, Фабио Квартараро и Валентино Роси се регрупираа и почнаа да се придвижуваат напред. Вињалес го помина третопласириот Квартараро во 11. круг, два круга подоцна го мина и Зарко, а во 14. круг на ред да дојде Бањаја за во претпоследниот круг да направи разлика од 1.6 секунди. Ова е деветта победа во кариерата на Шпанецот.

Жоан Мир од 10. место на стартот стигна до второто место за Сузуки, откако го помина Зарко во претпоследната кривина, меѓутоа актуелниот шампион потоа направи грешка и дозволи Зарко и Бањаја да го победат и да го остават на четвртото место.

Квартараро беше на петтото место во Јамаха, Алекс Ринс беше шести за Сузуки, пред Алеш Еспархаро (Априлија) и неговиот брат Пол Еспархаро (Хонда), а Валентино Роси беше само на 12. место.