Top Sport

ЛШ: Сити го чека Наполи, Тотенхем на „Бернабеу“

Првиот ден од третото коло во Лигата на шампионите ги носи дуелите во Е-Х половината. Дерби средбите се играат во Манчестер, каде што Сити ќе го пречека Наполи, и во Мадрид каде што на Реал му гостува Тотенхем.

Три од четирите екипи (Ливерпул, Спартак, Марибор) во Е групата ќе се обидат да стигнат до премиерна победа во Лигата на шампионите. Севилја, која ја предводи групата ќе гостува во Москва кај Спартак со цел да освои најмалку бод и да ја задржи челната позиција, додека Ливерпул првиот триумф во сезоната ќе го бара во Марибор, кај истоимената екипа.

Група Е:
Марибор-Ливерпул
Спартак Москва-Севилја

Табела: Севилја 4, Ливерпул 2, Спартак 2, Марибор 1

Дербито на вечерта е во Манчестер, каде што ќе се сретнат Сити и Наполи, тимови кои веројатно во овој момент се наоѓаат во најдобра форма во Европа. Во сенка на овој меч ќе мине пресметката во Ротердам помеѓу Феенорд и Шахтјор.

Сити во саботата го декласира Стоук со 7:2 и се зацврсти на челната позиција во Премиер лигата.

„Ќе им покажам на моите играчи колку е добар нашиот противник. Тоа го направив пред дуелот со Шахтјор. Овие два тима играат слично, само што Наполи негува поофанзивен стил. Нападот е најдобра одбрана“, порачал менаџерот на Сити, Пеп Гвардиола.

Наполи е лидер во Серија А со максимален ефект од осум победи. Во саботата Наполи во дербито на колото ја победи Рома во Рим.

„Неверојатно е чувството во Рим да се забележат две победи во еден месец (Наполи претходно го победи и Лацио), но сега нашиот фокус е на Лигата на шампионите. Ние сме на почеток на нашата приказна…Играме против Сити, еден од најсилните тимови во Европа“, рекол капитенот на Наполи, Мерек Хамшик.

Група Ф:
Манчестер Сити-Наполи
Феенорд-Шахтјор

Табела: Манчестер Сити 6, Шахтјор 3, Наполи 3, Феенорд 0

Третото коло е веројатно клучно за минатосезонскиот полуфиналист Монако дали и оваа сезона ќе игра во нокаут рундата. Монако има еден бод по првите две кола, а вечерва ќе го пречека лидерот во групата Бешикташ. Порто, во оваа група, гостува кај дебитантот Лајпциг.

Група Г:
Монако-Бешикташ
Лајпциг-Порто

Табела: Бешикташ 6, Порто 3, Лајпциг 1, Монако 1

Реал по лошиот старт во новата сезона полека влегува во ритам, а вистински тест за можностите на тимот кој го предводи Зинедин Зидан е гостувањето на Тотенхем. Мечот е интересен и поради Герет Бејл, кој од Тотенхем пристигна во Реал, но неговиот настап е под знак прашалник бидејќи веќе две недели се мачи со повредата.

Тотенхем на овој меч ќе биде без двајца важни играчи, левиот бек Дени Роуз, кој е повреден, и Деле Али, кој е суспендиран.

„Кејн е клучниот играч на Тотенхем, многу е добар во сите сегменти, а најважно е што секогаш размислува како да постигне гол. Тој е комплетен играч, иако не изгледа така, но секогаш се појавува онаму каде што е потребно“, рекол тренерот на Реал, Зидан.

Група Х:
Реал Мадрид-Тотенхем
АПОЕЛ-Борусија-Дортмунд

Табела: Тотенхем 6, Реал 6, Борусија 0, АПОЕЛ 0

Натпреварите ќе почнат во стандардниот термин од 20:45 часот. н.ц.

Scroll to Top