Top Sport

Ако не може да дојде до Чаби Алонсо, Барселона ќе го ангажира Де Зерби

Барселона е во потрага по тренер кој ќе го наследи Чави на крајот од сезоната. Каталонскиот клуб веќе се огради од гласините кои го поврзуваат со Пеп Гвардиола, Јирген Клоп, Тиаго Мота и Рубен Аморим и наводно на листата останале уште три имиња.

Италијанецот Роберто Де Зерби има најголеми шанси да ја преземе Барселона, тврди новинарот Жерар Ромеро. Де Зерби е менаџер на Брајтон со откупна клаузула од 12 милиони евра, а шпански новинар добро запознаен со случувањата во Барселона тврди дека летово уште неколку дурги клубови ќе се обидат да го ангажираат италијанскиот стручњак.

Заедно со Италијанецот, кандидати се Германец и Шпанец. Барса се поврзува со Ханси Флик и Јулијан Нагелсман, но поверојатно од нивното доаѓање е доаѓањето на Томас Тухел. Тренерот на Баерн е под договор до летото 2025 година.

Шпанската опција за наследник на Чави, според шпанските медиуми се чини дека е најмалку достапна. Станува збор за Чаби Алонсо, тренерот на Баер Леверкузен, водечкиот тим на германскиот шампионат.

Се чини дека е тешко достапен поради неговата поврзаност со Реал Мадрид, Ливерпул и Баерн, каде што играше со години.

Scroll to Top