Top Sport

Ако не успее да отиде во Барса, Жоао Феликс ќе се пресели во Саудиска Арабија

Жоао Феликс уште се надева дека ќе се комплетира неговиот трансфер во Барселона пред крајот на преодниот рок, но во секој случај не планира да остане во Атлетико Мадрид и ќе замине во Саудиска Арабија, тврди шпанскиот „АС“.

Скапиот Португалец, кој минатата половина сезона играше како позајмен играч во Челси, е непожелен во тимот на Диего Симеоне, а во јуни јавно изајви дека сонува да игра за Барселона. Финансиската ситуација на Барселона го прави овој трансфер многу тежок, а бидејќи Феликс наводно веќе има договорено услови за трансфер во Ал-Хилал, тој сега чека да види како ќе се одвива ситуацијата.

Според „АС“, Атлетико се подготвени да го пуштат 23-годишниот Феликс во Барселона, но само доколку каталонскиот клуб се согласи да ја плаќа целосната плата.

Scroll to Top