Top Sport

(Видео) Албанија во Кишињев го завери пласманот на ЕУРО 2024

Foto/ EPA

Фудбалската репрезентација на Албанија, втор пат во својата историја избори пласман на едно континетално првенство. По настапот на ЕУРО 2016, Албанија ќе биде дел и од Европското првенство кое ќе се одржи наредното лето во Германија.

Албанците, вечерва во Кишињев, ремизираа со Молдавија (1:1). На табелата имаат 14 поени, три повеќе од Чешка и четири од Полска и Молдавија. Во последната рунда Албанија ќе игра против Фарските острови.

Вечерва во оваа Е група ќе се сретнат Полска и Чешка.

Молдавија се уште има теоретски шанси да дојде до второто место, но за да се оствари ова сценарио потребно е вечерва Чесите да не победат во Полска, а во понеделник тие ќе треба да победат во Чешка.

Во Кишињев, Албанија дојде до предност во 29.минута, кога од пенал погоди Цикалеши. Предноста албанските репрезенттаивци ја чуваа до 87.минута кога изедначи дефанзивецот Бабогло.

Scroll to Top