Top Sport

Анчелоти: Јас не давам оставка, но утре се среќавам со претседателот

Карло Анчелоти ги демантира шпекулациите дека ќе си поднесе оставка од тренерското место во Наполи, но признава дека тоа не значи дека ќе го заддржи местото и покрај тоа што Наполи се квалификуваше за осминафиналето на Лигата на шампионите.

Со 4:0 победата над Генк, Наполи првпат во историјата ги заврши натпреварите по групи без пораз, меѓутоа, тоа не ја оправдува катастрофалната форма во домашниот шампионат и бунтот на фудбалерите за што им се заканува финансиска казна од претседателот Аурелио де Лаурентис.

Шпекулациите во Италија тврдат дека времето на Анчелоти заврши и дека Џенаро Гатузо е подготвен да ја преземе контролата на „партенопеи“.

„Јас нема да си дадам оставка, тоа е сигурно. Утре ќе се сретнам со претседателот Де Лаурентист, па ќе видиме што ќе се случи“, изјави ветеранот.

Scroll to Top