Top Sport

„Армада“ им подготвува „пекол“ на Ристовски и Јакировиќ

Foto/ Index.hr

Дербито од 14. коло на првенството на Хрватска, но и од досегашниот дел од сезоната, во недела од 19 часот на „Рујевица“ ќе го одиграат Риека и Динамо.
Навивачката група на Риека „Арманда“, се подготвува жестоко да ги пречека некогашните нивни миленици, Стефан Ристовски и тренерот Сергеј Јакирович.

Низ улиците на Риека се појавија транспаренти со пораки упатени до нив двајца.

„Јакир, Ристовски ве чека пекол“.

Ристовски беше клучен играч на Риека во нејзината најуспешна сезона во историјата. Во 2016/17 година ја предводеше до двојната круна. После тоа замина во Спортинг Лисабон. Од Португалија се врати во Хрватска, но и во Динамо. Во Динамо, поранешниот македонски репрезентативец стана еден од најдобрите играчи, лидер и миленик на навивачите. Армада не може да го прифати тоа и го исвиркува и навредува.

Но, не е ништо како „Арманда“ реагира на Јакировиќ. Кон средината на минатата сезона тој ја презеде Риека која одеше кон Втората лига. До крајот на сезоната имаше сензационален преродба и избори место во европските куповиза европско место. Во ист стил ја започна и новата, актуелна сезона, со победи во првенството и Лига Европа.

Но неколку дена пред клучниот меч против Лил, обожаваниот тренер шокантно ја напушти Риека за да го преземе, за „Арманда“, омразениот Динамо.

Scroll to Top