Top Sport

Арне Слот ќе биде новиот тренер на Ливерпул

Холандскиот стручњак Арне Слот од следната сезона ќе биде тренер на Ливерпул.

Трансфер инсајдерот, новинарот Фабрицио Романо тврди дека двата клуба се договориле, Ливерпул на Феенорд ќе му исплати одредена отштета за тренерот чии договор истекува во 2026 година.

Допрва ќе биде познато колкава сума ќе плати Ливерпул. Наводно Ливерпул понудил 9.000.000 евра, а Феенорд бара 13.000.000 евра.

Слот од 2021 година е на клупата на клубот од Ротердам на кој му донесе голем успех.

Во првата сезона го водеше тимот до финалето на Конференциската лига, таа година беше прогласен за тренер на сезоната во Ередивизие, а една година подоцна ја освои домашната титула со Феенорд.

Во својата втора сезона во клубот, тој го предводеше тимот до четвртфиналето на Лига Европа.

Пред Феенорд, Слот ги водеше Камбур и АЗ.

Scroll to Top