Top Sport

Арсенал го потврдија пристигнувањето на Кивиор

Арсенал го потврдија потписот на полскиот централен бек Јакуб Кивиор од италијанска Специја за 20 милиони фунти, во уште едно засилување за тимот на Микел Артета. 22-годишниот Кивиор, кој има 9 настапи за Полска, а помина сезона и пол во Специја треба да биде алтернатива на Габриел Магаљаеш, кој стартуваше 20 од 21 меч на „топчиите“ оваа сезона.

dobivaj vesti na viber

Кивиор, исто така, може да игра и на позиција на лев бек, но и на централен играч за врска, нешто што Артета сигурно го цени. За него беа заинтересирани Милан и Јувентус, но тој станува второто засилување за Арсенал по трансферот на Леандро Тросар од Брајтон.

Scroll to Top