Top Sport

Астон Вила е во минус од 120 милиони фунти

Астон Вила потврди загуба од 119,6 милиони фунти на крајот на годината, и покрај одличната претходна сезона во која се вратија во европскиот фудбал по повеќе од една деценија. Загубите ја поттикнуваат загриженоста за идните трансфер стратегии на Вила поради потребата да се избегнат строгите финансиски правила на лигата.

Регулативите за профит и одржливост (ПСР) им дозволуваат на тимовите да пријатав загуба од максимум 105 милиони фунти во период од три години. Од сумата се одбиваат евентуалните вложувања во инфраструктурата, академиите, добротворните организации и женскиот фудбал.

„Овие бројки се во согласност со стратешкиот бизнис план и ние продолжуваме да работиме во согласност со правилата на Премиер лигата за профитабилност и одржливост. Сопствениците на Астон Вила остануваат посветени на долгорочниот и одржлив развој на клубот и со нетрпение очекуваме да продолжиме да напредуваме во реализацијата на нашиот стратешки план“, се вели во соопштението на клубот.

Астон Вила моментално е на четвртото место во Премиер лигата, последното кое води во Лигата на шампионите.

На Евертон му беа одземени 10 поени во ноември поради прекршување на правилата за профит и одржливост на Премиер лигата, а таа казна беше намалена на шест поени минатата недела по жалбата. Манчестер Сити се соочува со обвиненија дека по повеќе од 100 наводно точки го прекршиле финансискиот фер-плеј.

Scroll to Top