Top Sport

Аталанта утна пенал, Интер е нов италијански шампион!

Иако имаа водство со играч помалку, Аталанта не успеа да победи на гостувањето кај Сасуоло одигрувајќи 1:1, резултат кој потврдува дека Интер е новиот италијански шампион, прекинувајќи ја доминацијата на Јувентус која траеше девет сезони.

Аталанта мораше да победи за да осигура Интер да не биде шампион барем уште една недела, но не успеаја да направат подвиг на „Мапеи“, откако уште во 23. минута остана со играч помалку по црвениот картон на Пјерлуиџи Голини.

Сепак, „Ла деа“ дојде во водство преку Робин Госенс во 32. минута и го оддржуваше водството до 52. минута, кога Доменико Берарди израмни на 1:1 од пенал. Сасуоло исто така остана со играч помалку во 75. минута со вториот жолт картон на Марлон, пред Луис Муриел да го утне обидот од белата точка.

Наполи, пак, со голот на Виктор Осимен имаше 1:0 водство против Каљари до самиот финиш на мечот, кога Наитан Мендез во 94. минута избори 1:1 пласман, влошувајќи им ги шансите за пласман во Лигата на шампионите

Интер се недостижни со 82 поени, Аталанта е на второто место со 69, колку што има и третопласираниот Милан,  колку што сега има и третопласираниот Наполи, како и четвртопласираниот Милан, Наполи сега имаат 67, Јувентус е петти со 66 поени пред денешното гостување кај Удинезе, додека и Лацио е во игра на шестото место со 64 поени.

СЕРИЈА А, 34.КОЛО

Наполи – Каљари 1:1

Сасуоло – Аталанта 1:1

Болоња – Фиорентина 3:3

Scroll to Top