Атлетико со пенал во 100. минута извлече победа над Еспањол

Мини-кризата кај шпанскиот шампион Атлетико Мадрид прекина на драматичен начин, откако им беше потребен пенал во 100. минута по елиминацијата во Лигата на шампионите од Манчестер сити, да стигнат до 2:1 победа „мини“ дербито Мадрид-Барселона против Еспањол.

Јаник Караско ги донесе „рохибланкос“ во водство во 52. минута по убавата акција на домаќините, но и лошата реакција на голманот на Еспањол, Диего Лопез, но ритамот на играта се смени кога Жофри Кондогбија во 71. минута доби втор жолт картон оставајќи ги домаќините со 10 играчи. Само две минути подоцна, Раул де Томас упати убав удар од слободен удар, а Јан Облак не беше на висината на задачата за израмнување.

Сепак, драмата не заврши тука. Во 100. минута беше досуден пенал за домаќините, кој Караско го реализираше за три поени и израмнување со Барселона и Севилја на 60 поени, иако ривалите имаат помалку одиграни натпревари.